UCNC 2018 program

You can download the pdf version of the program here.

Monday
25/06
Tuesday,
26/06
Wednesday,
27/06
Thursday
28/06
Friday,
29/06
9:00
09:15 Registration
09:30 MC Wshp Invited 2 (J. Miller) Invited 3 (S. Murata) Invited 4 (D. Woods) Tutorial 2
09:45
10:00
10:15
10:30 Coffee Break Coffee Break Coffee Break Coffee Break Coffee Break
10:45
11:00 MC Wshp Talk 5 P&C Wshp Talk 9 Tutorial 1 Talk 13
11:15
11:30 Registration Talk 6 Talk 10 Talk 14
11:45
12:00 Lunch Lunch Lunch Lunch Talk 15
12:15
12:30 Closing
12:45 Lunch
13:00
13:15
13:30 Business meeting
13:45 Opening ceremony:
14:00
14:00 Invited 1 (L. Cronin) Talk 7 P&C Wshp Talk 11 S-A Wshp Social
program
14:15
14:30 Talk 8 Talk 12
14:45
15:00 Coffee Break Coffee Break Coffee Break
15:15
15:30 Talk 1 DecM Wshp P&C Wshp Poster
session
S-A Wshp
until 18:00
15:45
16:00 Talk 2
16:15
16:30 Coffee Break
16:45 Talk 3 MC Wshp
17:00
17:15 Talk 4
17:30 Conference
dinner 20:00
Talk 1 Thomas Draper, Claire Fullarton, Neil Phillips, Ben de Lacy Costello and Andrew Adamatzky,
Mechanical Sequential Counting with Liquid Marbles
Talk 2 Lee Jensen and Lance Williams,
An FPGA Implementation of a Distributed Virtual Machine
Talk 3 Artur Meski, Maciej Koutny and Wojciech Penczek,
Reaction Mining for Reaction Systems
Talk 4 Ian McQuillan, Jason Bernard and Przemyslaw Prusinkiewicz,
Algorithms for Inferring Context-Sensitive L-systems
Talk 5 Alexandra Porter and Andrea Richa,
Collaborative Computation in Self-Organizing Particle Systems
Talk 6 Tomas Vantuch, Ivan Zelinka, Andrew Adamatzky and Norbert Marwan,
Phase transitions in swarm optimization algorithms
Talk 7 Srujan Kumar Enaganti, Lila Kari, Timothy Ng and Zihao Wang,
Word blending in formal languages: The Brangelina effect
Talk 8 Henning Fernau, Lakshmanan Kuppusamy and Indhumathi Raman,
Computational Completeness of Simple Semi-Conditional Insertion-Deletion Systems
Talk 9 Tanner Crowder and Marco Lanzagorta,
The scope of a relativistic quantum process with spin-momentum entanglement
Talk 10 Daiki Miyahara, Itaru Ueda, Yu-Ichi Hayashi, Takaaki Mizuki and Hideaki Sone,
Analyzing Execution Time of Card-based Protocols
Talk 11 Benedek Nagy and Shaghayegh Parchami,
Deterministic sensing 5′->3′ Watson-Crick automata without sensing parameter
Talk 12 Artiom Alhazov, Rudolf Freund and Sergiu Ivanov,
P Systems with Activation and Blocking of Rules
Talk 13 Cameron Chalk, Jacob Hendricks, Matthew Patitz and Michael Sharp,
Thermodynamically Favorable Computation via Tile Self-assembly
Talk 14 Cameron Chalk, Eric Martinez, Robert Schweller, Luis Vega, Andrew Winslow and Tim Wylie,
Optimal Staged Self-Assembly of Linear Assemblies
Talk 15 Abdulmelik Mohammed, Pekka Orponen and Sachith Pai,
Algorithmic Design of Cotranscriptionally Folding 2D RNA Origami Structures